آزمون های ارزیابی شناختی (قلم کاغذی و نرم افزاری)

Montreal Cognitive Assessment

آزمون ارزیابی شناختی مونترال (MoCA) یک ابزار قلم_کاغذی غربالگری پرکاربرد برای ارزیابی عملکرد شناختی است. این آزمون حوزه‌های شناختی مختلف از جمله توجه، حافظه، زبان و توانایی‌های دیداری-فضایی را ارزیابی می‌کند. MoCA به ویژه در تشخیص اختلالات شناختی خفیف (MCI) و مراحل اولیه زوال عقل، مانند بیماری آلزایمر مفید است. این تست شامل کارهایی مانند نقاشی، نامگذاری، بازیابی حافظه و تمرینات توجه است که حداکثر امتیاز آن 30 است.

CANTAB (Cambridge Neuropsychological Assessment Test Automated Battery)

مجموعه آزمون های عصب-روانشناختی خودکار کمبریج، یک ابزار ارزیابی شناختی رایانه ای است که برای اندازه گیری جنبه های مختلف عملکرد شناختی طراحی شده است. این ابزار شامل مجموعه ای از تست هاست که حوزه هایی مانند حافظه، توجه، عملکرد اجرایی و تصمیم گیری را هدف قرار می دهد. CANTAB در محیط های تحقیقاتی و عملکرد بالینی برای ارزیابی عملکرد شناختی در جمعیت های مختلف، از جمله افراد مبتلا به اختلالات عصبی، روانپزشکی و اختلالات رشدی استفاده می شود.

Vienna Test System

وینا یک مجموعه آزمون رایانه ای برای ارزیابی های روانشناختی است که با استفاده از آن می توان آزمون های روانشناختی دیجیتال را اجرا کرد و از نمره گذاری خودکار و جامع آن استفاده نمود. این مجموعه آزمون شامل طیف گسترده ای از تست های استاندارد شده برای ارزیابی توانایی های شناختی، ویژگی های شخصیتی و مهارت های حرکتی ارائه می دهد.  روانشناسان از سیستم تست وینا برای تشخیص اختلالات شناختی، ارزیابی مهارت های مرتبط با شغل، ارزیابی عملکرد ورزشی و انجام تحقیقات استفاده می کنند.

IVA-2 (Evaluate Visual and Auditory Attention)

(آزمون عملکرد پیوسته دیداری و شنیداری یکپارچه)
یک ابزار ارزیابی کامپیوتری است که معمولاً در روانشناسی بالینی و عصب روانشناسی برای ارزیابی اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) و سایر اختلالات مرتبط با توجه استفاده می‌شود. توجه پایدار، بازداری پاسخ و زمان واکنش فرد را از طریق محرک‌های دیداری و شنیداری اندازه‌گیری می کند. IVA-2 داده های عینی را در مورد عملکرد توجه ارائه می دهد و به پزشکان و درمانگران کمک می کند تا تشخیص های دقیق را انجام دهند و برنامه های درمانی مناسب را توسعه دهند.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها